Zdravotní účinky

Vliv na lidské tělo

Infrasauny mají na lidské tělo pozitivní účinky, které by měl každý vyzkoušet. V infrasauně jsou umístěna infračervená topidla, která vyzařují infračervené zařízení. Paprsky tohoto záření prostupují lidskou pokožkou hlouběji do tkání, které přímo zevnitř prohřívají a tím přispívají k relaxaci a uvolnění celého těla. V infrasauně se teplota pohybuje kolem 60°C, což absolutně vyhovuje pobytu trvajícímu kolem 30 minut, kdy člověk vypotí až třikrát více potu, než za jeden saunovací cyklus v klasické finské sauně. Tělo se tak zbaví toxinů, které organismus zatěžují a zanášejí.

Posílení imunity, detoxikace organismu

Při pravidelném užívání infrasauny lze celkem jednoduše zvýšit obranyschopnost imunitního systému. Lidské tělo dokáže efektivně bojovat pouze s omezeným počtem neduhů najednou, jako jsou nemoci, léčení úrazů, poúrazových stavů a k této léčbě nezměrně přispívá i lidská psychika. Infrasauna uvolňuje napětí, navíc napomáhá uvolnění ztuhlých svalů a kloubů, tělu se tak uleví a může se pak soustředit na zotavování se a posílení imunity. Čím více nám tedy infrasauna napomůže se takových důsledků našich problémů zbavit, tím více zdrojů může naše tělo soustředit na regeneraci a posilování organismu.

Díky účinkům infračerveného záření na lidský organismus se tělo v průběhu terapie potí. Během jedné terapie lze vypotit i půl litru potu. Tímto způsobem se tělo zbavuje i toxických látek, které se v něm po dlouhou dobu ukládají. V infrasauně dochází k intenzivnímu pocení, při pravidelném užívání infrasaun, lze dosáhnout významné detoxikace organismu. V minulosti byla tato terapie používána i na drogově závislé, ze kterých měla dostat i zbytky psychotropních látek a pomoci jim tak od jejich závislosti. Nyní ji využívají například bývalí hasiči, kteří za svůj život strávili spoustu času vdechováním toxických výparů z požárů a dostávají tak z těla tyto toxiny.

Vliv na krevní oběh a srdce

Infračervené záření má také příznivý vliv na krevní oběh. Infračervené záření proniká až 4 cm hluboko do těla, díky tomu mohou paprsky tohoto záření tepelně působit na svaly a vnitřní orgány. Cévy v těchto orgánech se tepelným působením rozšíří a krev tak může lépe cirkulovat. Navíc takto uměle vyvolaná „horečka“ zpomaluje růst bakterií a virů, tím pádem zamezuje rozšíření nemoci v lidském těle. Tento tepelný účinek také napomáhá tvorbě bílých krvinek, které bojují s viry a bakteriemi, tělu se tak zvyšuje schopnost bránit se atakům nemocí.

U infračerveného záření bylo prokázáno, že nemá žádné negativní účinky na zatěžování srdce. Při klinické studii vlivu infračervených paprsků na pacienty s nejtěžší formou městnavého srdečního selhání bylo prokázáno, že tato terapie je pro tyto pacienty bezpečná a naopak pomáhá posilovat srdce tím, že se při ohřátí organismu srdce snaží ochladit, což provádí zvýšením tepové frekvence. Toto zvýšení má na srdce posilující efekt, který zlepšuje fyzickou kondici.

doctor+3.jpg

Pomoc při bolestech

V tomto oboru již bylo provedeno mnoho odborných výzkumů a klinických studií a všechny potvrzují, že infračervená terapie účinně působí při odstraňování bolestí. Pozitivní účinky této terapie byly zaznamenány při léčbě artrózy, revmatické artritidy a ostatních bolestivých onemocnění pohybového ústrojí. Infračervené záření bylo v poslední době také úspěšně použito pro zmírnění vedlejších účinků chemoterapie a ozařování. Díky infračervené terapii je také možné pomoci od bolesti pacientům po transplantaci kostní dřeně a transplantaci kmenových buněk.

Kromě odstraňování bolestí má infračervené záření pozitivní vliv i na pružnost tkání. Pomáhá svalstvu relaxovat, rozsah pohybu a ohebnost se zvyšuje. To vše se děje při 54°C, kdy tkáně (po následném protažení) jsou elasticky prodloužené, tento efekt má trvání i dlouho po protažení. Stejné výsledky byly zaznamenány i u vazů, šlach, ale i u kloubních pouzder.

Čeho je potřeba se v infrasauně vyvarovat

V infrasauně je potřeba si na určité činnosti dávat pozor, protože i přes širokou škálu osob s různými onemocněními, pro které je infrasauna vhodná, jsou specifická onemocnění, kdy není vhodné infrasaunu využívat.